XIV Ogólnopolskie Zawody Spinningowe

• 26 wrzesień 2023, 11:00

• CZŁUCHÓW

XIV Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

Człuchów, jez. Rychnowskie, 24 września 2023 r.

Koło PZW w Człuchowie, po raz czternasty było organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Na starcie zarejestrowano 48 dwuosobowych załóg. Niedziela 24 września była wyjątkowo piękna. Ciepło, lekki wiaterek i słoneczna aura. Do tego woda była wyjątkowo przejrzysta. Widoczność w wodzie sięga do kilku metrów! Ten akurat element okazał się dość sporym utrudnieniem dla zawodników, gdyż ryba trzymała się głębszych partii wody. Tak więc zawodnicy nie mogli narzekać na warunki atmosferyczne. Łowiło się przyjemnie i każdy miał jednakowe szanse. Zazwyczaj, zawody z tego cyklu organizowane były w drugą niedzielę września, w tym roku w czwartą. Wynikało to z tego, iż spodziewano się nieco chłodniejszej aury i większej liczby pięknych okazów. Aura wcale chłodniejsza nie była, ale kilka pięknych okazów złowiono.

Wystartowali o 8.30. Pierwsze raporty z wody o złowionych rybach napłynęły tuż po starcie. Niedługo po rozpoczęciu zawodów, jedna z załóg z Przechlewa zmierzyła się z potężnym szczupakiem, który jednak ten pojedynek wygrał.

Dzięki trzem łodzią sędziowskim, które obsługiwały zawody, złowione ryby były niezwłocznie mierzone, fotografowane i wypuszczane na wolność. Jury zawodów miało przez to bieżący podgląd na aktualną sytuację na wodzie. W ciągu 6 godzin trwania zawodów, złowiono 5 punktowanych szczupaków pow. 45 cm i dokładnie 50 punktowanych okoni pow. 20 cm. Do tego, jak zawsze,  wiele niepunktowanych okoni i szczupaków.

Największego szczupaka zawodów złowił zawodnik z ekipy nr 24, Jakub Miłkowski ze Starogardu Gdańskiego. Szczupak mierzył 76,5 cm. Warto dodać, że łowcą okazu był junior, który w załodze startował wraz ze swoim ojcem. Dodatkowo, była to ryba życia młodego wędkarza, i to złowiona w jakim momencie! Największym natomiast okoniem okazał się piękny, medalowy okaz złowiony przez Andrzeja Jażdżewskigo z Człuchowa, z drużyny nr 46. Miara pokazała 41,4 cm!         A więc oczekiwania co do medalowych ryb, okazały się słuszne. Było ich mniej niż zazwyczaj, ale były większe.

Rywalizacja zakończyła się o godz. 14.30. Wszyscy udali się na zasłużony obiad, po czym odbyło się oficjalne podsumowanie wyników, wręczenie nagród honorowych i rzeczowych oraz losowanych upominków. W podsumowaniu uczestniczył Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło, Wójt Gminy Człuchów Paweł Gibczyński oraz Prezes WOPR Władysław Stroik. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali  pamiątkową koszulkę i smycz.

Klasyfikacja końcowa:

1 miejsce : załoga nr 27 z Debrzna, w składzie Piotr Białek i Michał Jagusz z wynikiem 3110 pkt;

Załoga złowiła 16 okoni, w tym jednego blisko 40 cm;

2 miejsce : załoga nr 14 z Człuchowa, w składzie Marcin Kucharski-Zemke i Piotr Zemke z wynikiem 2810 pkt;

Załoga złowiła 11, naprawdę dorodnych okoni;

3 miejsce : załoga nr 24 ze Starogardu Gdańskiego w składzie Jakub i Roman Miłkowscy, z wynikiem 2100 pkt;

1 szczupak, ale za to największa ryba zawodów;

4 miejsce : załoga nr 10 z Przechlewa, w składzie Henryk i Mateusz Maleccy,  z wynikiem 1940 pkt;

1 szczupak i 5 okoni;

5 miejsce : załoga nr 1 Janusz Kuźniak i Ryszard Kuźniak, załoga gdyńsko-koczalska,  z wynikiem 950 pkt;

1 szczupak i 2 okonie;

6 miejsce :  załoga nr 46 w składzie Hubert i Andrzej Jażdżewscy z Człuchowa, z wynikiem  940 pkt.

2 okonie, w tym rekordowa sztuka.

W pierwszej „dziesiątce” znalazły się jeszcze drużyny: Mirosław Ścibisz i Grzegorz Konrad (Człuchów/Słupsk), Andrzej Zelewski i Adam Dziadkiewicz (Czarne), Krzysztof Tynny i Eugeniusz Łuczyszyn (Czaplinek) oraz Sławomir Kurzyński i Mariusz Jasiak (Sępólno Krajeńskie).

Pomimo, że nie wszystkie ekipy złowiły punktowane ryby, zawody należy uznać za udane. Przebiegały w sportowej i życzliwej atmosferze. Bardzo cieszy fakt, że wiele załóg tworzyły rodzinne teamy. Startowały też 3 kobiety. Wędkarstwo wszak, to rodzinny sport.

Zawody rozegrano przy wsparciu finansowym Gminy Człuchów i Miasta Człuchów. Ponadto sponsorami byli : Goodvalley Polska, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Człuchowie, sklep wędkarski HOBBY w Człuchowie, i Drukarnia PrintVision. W organizacji imprezy współpracował człuchowski WOPR, który użyczył organizatorom swojej bazy.

Zawody sędziowali:

sędzia główny: Karol Dziemiańczyk

sędzia techniczny: Mirosław Pryba

sędziowie: Łukasz Kleist, Łukasz Szeremeta, Maciej Pawłowski, Łukasz Szymański, Przemysław Szerszeń, Tomasz Masiak, Piotr Szczygielski.

zabezpieczenie medyczne: Łukasz Szeremeta.

Dobra praca ekipy sędziowskiej i organizacyjnej przełożyła się na pozytywną ocenę całej imprezy. Ogólnopolskie Zawody Spinningowe rozgrywane cyklicznie na jez. Rychnowskim, to największa impreza wędkarska naszego regionu, a jej popularność stale rośnie.  Za rok, jubileuszowa, 15 edycja zawodów.

Karol Dziemiańczyk