Okręg PZW w Słupsku zrzesza około 7000 członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne

Około 7000 członków

Nasi członkowie mają gdzie wędkować

Ponad 100 łowisk

Nie prowadzimy gospodarki rybackiej

Działalność naukowo-badawcza i wdrożeniowa

Zarząd Okręgu PZW w Słupsku stale współpracuje z Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie  w zakresie badania ryb anadromicznych, przy okazji tarła ryb łososiowatych w rzekach naszego okręgu.

Tematyka badawcza obejmuje:

• prace ichtiofaunistyczne, monitoring ichtiofauny rzek,
  • opracowanie biotechniki rozrodu ryb,
  • badania czynników wpływających na efektywność zarybiania,
  • oceny presji wędkarskiej,
  • biologię ryb ze szczególnym uwzględnieniem gatunków cennych i zanikających,
  • badania wędrówek ryb, obserwacje przepławek, hydroelektrowni i spiętrzeń pod względem ich wpływu na produkcję ryb w rzekach.

PZW inspiruje i w dużej części finansuje prace naukowe, które umożliwiają nie tylko określenie aktualnego stanu ryb w większości rzek Polski, ale wskazują na możliwość jego poprawy w makroskali i skali lokalnej przez zmianę struktury zarybień. Pozwala to na restytuowanie gatunkowej różnorodności ichtiofauny w rzekach oraz przywracanie możliwości powrotu ryb wędrownych (certa, łosoś, jesiotr).

PZW podejmuje działania ograniczające dalszą degradację środowiska wodnego, włącznie z przywracaniem naturalnego biegu rzek i dostosowaniem gospodarki rybacko-wędkarskiej (zarybianie, połowy) do możliwości produkcyjnych wód. Organizuje lub współorganizuje konferencje naukowe służące prezentowaniu wyników badań prowadzonych na jego rzecz. Wydaje „Roczniki Naukowe” – czasopismo zawierającego publikacje z prowadzonych badań.