Karpiowe Grand Prix Polski 2023

• 10 lipiec 2023, 22:00

• CZŁUCHÓW

SUKCES CZŁUCHOWSKICH KARPIARZY

W dniach 6-9 lipca br., jezioro Urzędowe w Człuchowie było areną zmagań sportowych, najlepszych karpiarzy w Polsce. Główny Kapitanat Sportowy PZW powierzył Kołu PZW w Człuchowie organizację zawodów ogólnopolskich z cyklu Karpiowe Grand Prix Polski. Na starcie stanęło 9 dwuosobowych ekip, reprezentujących okręgi PZW w Białymstoku, Radomiu, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Bydgoszczy i Słupsku. Wśród startujących znalazło się także 10 obecnych członków kadry narodowej w wędkarstwie karpiowym, czyli komplet. Nigdy wcześniej Człuchów nie był gospodarzem sportowej imprezy wędkarskiej tej rangi. To duże wyróżnienie dla naszego koła i miasta.

Po uroczystej odprawie startowej oraz losowaniu stanowisk, wędkarze udali się na wylosowane stanowiska. Po 2 godzinnych przygotowaniach, o godzinie 13tej 6 lipca wystartowali. W wędkarstwie duże znaczenie odgrywa pogoda, a ta była ładna, ale niezbyt korzystna. Wysokie ciśnienie, zmienny wiatr, upalny dzień i zimne noce sprawiły, że cyprinusy były bardzo kapryśne. Pierwszego dnia złowiono tylko jednego karpia o masie 10,63 kg. Rybę złowiła drużyna ze stanowiska nr 7 z Człuchowskiego Klubu Karpiowego. Kolejny dzień przyniósł kolejne ryby. Na stanowisku nr 4, drużyna z Radomia wyholowała z samego rana pięknego karpia pełnołuskiego o masie 8,11 kg. Do wieczora ryby dołowili także zawodnicy ze stanowiska nr 9, reprezentujący okręg bydgoski, jeden karp został przechytrzony przez drużynę ze stanowiska nr 7, a jeden został złowiony na stanowisku nr 1 przez drużynę z Białegostoku. Tym samym, drużyna z CKK objęła wyraźne prowadzenie. Jednak rywalizacja wchodziła dopiero w decydującą fazę. Sobota, 8 lipca, „przyniosła” rybę ekipie z Opola, łowiącej na stanowisku nr 10, dwa karpie złowiła ekipa z CKK a jednego złowiła drużyna na stanowisku nr 1. Z każdym dniem, upał dawał się co raz bardziej we znaki, i duże karpie ignorowały wymyślne przynęty wędkarzy. Ostatniego dnia rywalizacji „łupem” wędkarzy padły już tylko dwa karpie: jednego złowiła ekipa ze stanowiska nr 1, a drugiego złowiła drużyna z PZW Damno, łowiąca na stanowisku nr 2. Obie niedzielne zdobycze wylądowały w podbierakach we wczesnych godzinach rannych. Były to już ostatnie ryby tych zawodów. Im wyżej na niebie było słońce, tym chęć do żerowania karpi była mniejsza. Łącznie złowiono 11 punktowanych ryb. Chciałoby się oczywiście więcej, jednak uwzględniając niekorzystne warunki pogodowe, należy cieszyć się i z tej liczby. Ogólnie, jez. Urzędowe zasiedla liczna populacja karpi, od wielu lat systematycznie „pielęgnowana” przez człuchowskie koło PZW.

O godzinie 13.00 9 lipca sygnał sędziowski zakończył rywalizację. Do pracy przystąpiła komisja sędziowska, która poza podliczeniem wyników zawodów, podliczała także klasyfikację cyklu rocznego Grand Prix Polski 2023. O godzinie 14.30 odbyło się uroczyste podsumowanie zawodów. Na uroczystość przybyli: Prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik, szef Okręgowego Kapitanatu Sportowego w Słupsku Stanisław Szymański a władzę samorządową reprezentował Wójt Gminy Człuchów Paweł Gibczyński.

Wyniki rywalizacji w ramach Ogólnopolskich Zawodów Karpiowych z cyklu GPP w Człuchowie przedstawiały się następująco:

1 miejsce – Okręg PZW w Słupsku – Człuchowski Klub Karpiowy – Winicjusz Białek i Piotr Nowicki – 32830 pkt. ( 4 karpie);

2 miejsce – Okręg PZW Radom – Łukasz Gut i Piotr Zagóra – 8110 pkt. (1 karp);

3 miejsce – Okręg PZW Białystok – KarpiowycDuch Podlasia – Paweł Bankowski i Jakub Ofiarski – 7670 pkt. (3 karpie);

4 miejsce – Okręg PZW Opole – Paproch Team – Krzysztof Tomaniak i Jarosław Sobolewski – 6670 pkt. (1karp);

5 miejsce – Okręg PZW w Słupsku – Koło PZW „Okoń” Damno – Jacek Fogt i Oleksandr Kolesnyk – 1620 pkt (1 karp)

6 miejsce – Okręg PZW Bydgoszcz – Janusz Nowicki i Oskar Nowicki – 1500 pkt (1 karp).

Ponadto nagrody specjalne otrzymali, za największą rybę zawodów: Winicjusz Białek z CKK, za pierwszą punktowaną rybę zawodów: Winicjusz Białek z CKK, za ostatnią punktowaną rybę zawodów : Oleksandr Kolesnyk z PZW „Okoń” Damno.

Punktowano wyłącznie sztuki od 1,5 kg. Laureaci otrzymali puchary, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody rzeczowe zostały zakupione przy wsparciu sklepu wędkarskiego HOBBY z Człuchowa.

Po podsumowaniu człuchowskich zawodów odbyło się także podsumowanie rocznych zmagań karpiarzy w ramach Grand Prix Polski.

1 miejsce – Okręg PZW Słupsk – Człuchowski Klub Karpiowy – Winicjusz Białek i Piotr Nowicki;

2 miejsce – Okręg PZW Opole – Paproch Team – Krzysztof Tomaniak i Jarosław Sobolewski;

3 miejsce – Okręg PZW Białystok – Karpiowy Duch Podlasia – Paweł Bańkowski i Jakub Ofiarski.

Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy. Grand Prix Polski w dyscyplinie karpiowej odbyło się po raz pierwszy w historii, tym samym jest nam niezmiernie miło, że 1 miejsce w tej rywalizacji przypadło drużynie z Człuchowa. Zawodnicy są członkami naszego koła oraz Człuchowskiego Klubu Karpiowego. Team Białek i Nowicki wezmą wkrótce udział w Karpiowych Mistrzostwach Świata we Francji. Świadczy to o wysokim poziomie tej dyscypliny wśród człuchowskich wędkarzy.

Całe zawody przebiegały w bardzo przyjaznej i sportowej atmosferze. Organizacyjnie wszystko się udało. Zawody sędziowali: Karol Dziemiańczyk (SKK) sędzia główny, Maciej Wdowczyk (SKO) sędzia sekretarz, Łukasz Szeremeta (SKO) sędzia sektorowy i Mateusz Kolter ( SKP) sędzia kontrolny.

Jeżeli okoliczności na to pozwolą, z chęcią będziemy gościć imprezy tej rangi w przyszłych latach.